Basilica del Volto Santo
Via del Santuario
65024 MANOPPELLO (PE) ITALY
 


Nawa główna z relikwiarzem

Bazylika Świętego Oblicza znajduje się w Manoppello - małej wiosce we włoskim regionie Abruzji, która leży na wzgórzu między wysokimi masywami górskimi Gran Sasso i Majella a wybrzeżem Adriatyku. Nad wioską na stoku zalesionego wzgórza znajduje się sanktuarium Volto Santo – Świętego Oblicza, którego kustoszami są od wieków kapucyni. Z placu przed kościółkiem widać ładną neoromańską fasadę świątyni, wzniesioną z różowych i beżowych kamiennych bloków, tworzących geometryczny wzór.


Relikwiarz w ołtarzu głównym

Wnętrze jest proste, trzynawowe. Nawa główna, w której stoi barokowy ołtarz, zakończona jest prostokątną absydą z trzema oknami. Nad tabernakulum wznosi się ozdobiona kolumnami konstrukcja, w której umieszczono srebrny relikwiarz przypominający monstrancję. W jego prostokątnym przeszklonym otworze nie ma jednak Hostii. Znajduje się tutaj tajemnicza tkanina, na której obu stronach można dostrzec oblicze mężczyzny. Od wieków miejscowi ludzie czczą ten niezwykły welon jako prawdziwe Oblicze Chrystusa.


Półprzezroczyste Oblicze, w tle witraż

Cudowny Wizerunek widoczny jest zarówno z jednej jak i z drugiej strony, z przodu i od tyłu. Okazało się również, że w różnym świetle chusta przyjmuje różny wygląd: w bardzo jasnym świetle obraz Jezusa jest zupełnie niewidoczny, zupełnie przeźroczysty. Kiedy w Bazylice św. Piotra Marcin Luter po raz pierwszy zobaczył przez chwilę Cudowną Chustę, którą określono wtedy mianem Chusty św. Weroniki, najprawdopodobniej widział ją pod światło i dlatego nie mógł zobaczyć na niej żadnego obrazu. Swoje rozgoryczenie wyraził później w dosadnym stwierdzeniu:


„Utrzymują, że na Chuście Weroniki jest utrwalone prawdziwe Oblicze naszego Pana. Tymczasem jest to kawałek jasnego lnu, który podnoszą w górę. A biedni prostaczkowie nie widzą nic poza kawałkiem jasnego lnu na desce”.


Adoracja


Księga gości

Po lewej stronie ołtarza znajduje się wejście do sali z ekspozycjami przedstawiającymi historię relikwi oraz jego związkami z Całunem Turyńskim w postaci fotografii, plansz i pokazów multimedialnych.


Sala z ekspozycją

Można także podziwiać wielką kolekcję przedmiotów wotywnych pozostawionych przez pielgrzymów jako podziękowania za doznane łaski. W małym sklepiku z dewocjonaliami można nabyć pamiątki, w tym wiele wydawnictw w języku polskim.


Kolekcja przedmiotów wotywnych


Wota


Wota


Prezentacja multimedialna


Ekspozycja przyklasztorna, oprowadza Antonio Teseo